Na Tureckom vrchu finišuje príprava ženistov do Afganistanu
Vo Vojenskom výcvikovom priestore Turecký vrch v týchto dňoch vrcholí záverečná príprava ďalšej rotácie multifunkčnej ženijnej jednotky do operácie ISAF v Afganistane. Podľa riadiaceho zamestnania majora Dalibora Jelínka práve spomínaná posledná fáza prípravy (od 26. septembra do 6. októbra) je určená na zladenie jednotky, preverenie odborno- taktických i vôľových vlastností vojakov.
Na Tureckom vrchu sa pripravuje vyše sedem desiatok ženistov. Do Afganistanu z nich pôjde 57, ktorí najlepšie zvládnu všetky nástrahy záverečných zamestnaní.
Multifunkčná ženijná jednotka je zložená z troch čiat: stavebno- letiskovej, ženijnej a čaty logistickej podpory. Zástupca veliteľa seredského ženijného práporu major Jelínek sa snaží do prípravy zapracovať najnovšie poznatky z pôsobenia našich vojakov v Kandahare. Veď len minulý rok sa sám vrátil z operácie ISAF, kde mal na starosti práve multifunkčnú ženijnú rotu.
„Okrem plnenia odborných úloh sa snažíme do vojakov dostať rýchlu a správnu reakciu na raketové útoky, pretože v Afganistane sú dosť časté. Prakticky sú na dennom poriadku v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Vieme vyslať signál o raketovom útoku pre celý tábor. Imitujeme ho šrapnelmi a sirénou ako v Afganistane. Aby vojaci vedeli, že prvá úloha po počutí sirény je zaľahnúť a približne dve minúty čakať, čo sa bude ďalej diať. Aby každý vojak vedel, že tak musí urobiť bez ohľadu, či je práve v jedálni, pri práci či počas osobného voľna. Pretože prípadný črepinový účinok ide vždy hore a najbezpečnejšia a najistejšia poloha je pre vojaka keď leží,“ zdôrazňuje major Jelínek.
Vysoko oceňuje snahu vojakov čo najlepšie splniť úlohy. V priebehu záverečného sústredenia venovali značnú pozornosť okrem iného aj zvládnutiu svojich zbraní. Cvičili streľbu z miesta i za pohybu, streľbu v dvojiciach i z vozidiel za jazdy. Velitelia museli so svojimi vojakmi zvládnuť presuny v neprehľadnom teréne bez prirodzeného krytu, činnosť v prípade napadnutia odstreľovačom, ale i raketovým a delostreleckým útokom. Veľa pozornosti sa venovalo správnemu a včasnému poskytnutiu prvej pomoci a evakuácii osôb, ale i činnosti celej jednotky v prípade napadnutia tábora raketovým útokom, či ich napadnutia streľbou počas plnenia odborných úloh. Veliteľ ženijnej čaty nadporučík Tomáš Fedor má jednotku zloženú z príslušníkov seredského práporu. Dobre sa poznajú a takmer všetci už majú minimálne jednu skúsenosť zo zahraničných misií. Mnohí obdobne ako ich veliteľ z Iraku, ďalší z Afganistanu. Veliteľ stavebno-letiskovej čaty poručík Slavomír Poništ mal v tomto smere sťaženú úlohu, lebo jeho jednotka je zložená z vojakov mnohých útvarov a len polovica z nich má zahraničné skúsenosti. Vďaka snahe vojakov sa však v priebehu výcviku podarilo odstrániť aj tento hendikep. Aj preto budú môcť odísť v decembri na svoje nové pôsobisko do Kandaharu dobre pripravení.